In Public Office

106 Emerge New Mexico Alum in Public Office

U.S. Cabinet Secretary

Secretary Deb Haaland
U.S. Secretary of the Interior, ENM ’07

 

Congress

Representative Melanie Stansbury
New Mexico House District 1, ENM ’17

 

Statewide Office

Commissioner Stephanie Garcia Richard
Commissioner of Public Lands, ENM ’08

 

Supreme Court

Justice Barbara Vigil
New Mexico Supreme Court Justice, ENM ’12

Justice Julie Vargas
New Mexico Supreme Court Justice, Statewide, ENM ’14

Justice Shannon Bacon
New Mexico Supreme Court Justice, ENM Founding Board Member

 

Court of Appeals

Judge Jennifer Attrep
New Mexico Court of Appeals, Statewide, ENM ’15

Judge Kristina Bogardus
New Mexico Court of Appeals, Statewide, ENM ’17

Judge Megan Duffy
New Mexico Court of Appeals, Statewide, ENM ’18

Judge Shammara Henderson
New Mexico Court of Appeals, Statewide, ENM ’10

Judge Jacqueline Medina
New Mexico Court of Appeals, Statewide, ENM ’14

Judge Jane Yohalem
New Mexico Court of Appeals, Statewide, ENM ’18

 

State Senate

Senator Shannon Pinto
Senate District 3, Tohatchi, ENM ’20

Senator Katy Duhigg
Senate District 10, Albuquerque, ENM ’11

Senator Siah Correa Hemphill
Senate District 28, Albuquerque, ENM ’19

Senator Carrie Hamblen
Senate District 38, Albuquerque, ENM ’15

Senator Brenda McKenna
Senate District 9, Corrales, ENM ’21

 

State House

Rep. D. Wonda Johnson
House District 5, Gallup, ENM ’14

Rep. Patricia Roybal Caballero
House District 13, Albuquerque, ENM ’07

Rep. Dayan “Day” Hochman-Vigil
House District 15, Albuquerque, ENM ’18

Rep. Debbie Armstrong
House District 17, Albuquerque, ENM ’12

Rep. Meredith Dixon
House District 20, Albuquerque, ENM ’20

Rep. Debbie Sariñana
House District 21, Albuquerque, ENM ’16

Rep. Liz Thomson
House District 24, Albuquerque, ENM ’09

Rep. Georgene Louis
House District 26, Albuquerque, ENM ’10

Rep. Marian Matthews
House District 27, Albuquerque, ENM Bootcamp ’19

Rep. Melanie Stansbury
House District 28, Albuquerque, ENM ’17

Rep. Joy Garratt
House District 29, Albuquerque, ENM ’16

Rep. Natalie Figueroa
House District 30, Albuquerque, ENM ’16

Rep. Angelica Rubio
House District 35, Las Cruces, ENM ’13

Rep. Joanne Ferrary
House District 37, Las Cruces, ENM ’13

Rep. Kristina Ortez
House District 42, Las Cruces, ENM ’20

Rep. Christine Chandler
House District 43, Los Alamos, ENM Bootcamp ’18

Rep. Linda Serrato
House District 45, Las Cruces, ENM ’18

Rep. Andrea Romero
House District 46, Santa Fe, ENM ’18

Rep. Tara Lujan
House District 48, Santa Fe, ENM ’12

Rep. Karen Bash
House District 68, Albuquerque, ENM ’18

Rep. Brittney Barreras
House District 12, Albuquerque, ENM ’21

 

Judges

Judge Maria Sanchez-Gagne
1st Judicial District, Div II, ENM ’16

Judge Shannon Broderick Bulman
1st Judicial District, Div III, ENM ’19

Judge Sylvia Lamar
1st Judicial District, Div IV, ENM ’15

Judge Kathleen McGarry Ellenwood
1st Judicial District, Div X, ENM ’20

Judge Catherine Begaye
2nd Judicial District, Children’s Court, ENM ’14

Judge Beatrice Brickhouse
2nd Judicial District, Div IV, ENM ’10

Judge Nancy Franchini
2nd Judicial District, Div V, ENM ’14

Judge Alma Roberson
2nd Judicial District, Division VII, ENM ’21

Judge Lisa Chavez Ortega
2nd Judicial District, Div XIII, ENM Bootcamp ’19

Judge Marie Ward
2nd Judicial District, Div XIV, ENM ’06

Judge Erin O’Connell
2nd Judicial District, Div XVII, ENM ’19

Judge Britt Baca-Miller
2nd Judicial District, Div XX, ENM ’21

Judge Amber Chavez Baker
2nd Judicial District, Div XXII, ENM Bootcamp ’19

Judge Debra Ramirez
2nd Judicial District, Div XXIV, ENM ’15

Judge Jane Levy
2nd Judicial District, Div XXV, ENM ’17

Judge Clara Moran
2nd Judicial District, Div XXVIII, ENM ’16

Judge Jennifer DeLaney
6th Judicial District, Div II, Chief Judge, ENM ’21

Judge Melissa Kennelly
8th Judicial District, Div IX, ENM Bootcamp ’19

Judge Amanda Sanchez Villalobos
13th Judicial District, Div IX, ENM Bootcamp ’19

Judge Rosemary Cosgrove Aguilar
Metropolitan Court, Bernalillo County, ENM ’08

Judge Brittany Maldonado Malott
Metropolitan Court, Bernalillo County, ENM ’19

Judge Courtney Weaks
Metropolitan Court, Bernalillo County, ENM ’13

Judge Elizabeth Allen
Municipal Judge, District 32, ENM Bootcamp ’18

Judge Cristy Carbón-Gaul
Probate Court Judge, Bernalillo County, ENM Founding Board Member

 

Municipal

Councilor Lan Sena
Albuquerque City Councilor, District 1, ENM ’20

Councilor Diane Gibson
Albuquerque City Councilor, District 7, ENM ’11

Councilor Tessa Abeyta-Stuve
Las Cruces City Councilor, District 2, ENM ’18

Councilor Johana Bencomo
Las Cruces City Councilor, District 4, ENM ’18

Councilor Renee Villarreal
Santa Fe County Councilor, ENM ’18

Councilor Guadalupe Cano
Silver City Town Councilor, ENM ’11

 

County

Vice Chair Songtree Pioche
San Juan County Vice Chair, ENM ’21

Assessor Tanya Giddings
Bernalillo County Assessor, ENM ’14

Assessor Linda Gallegos
Sandoval County Assessor, ENM Bootcamp ’18

Clerk Linda Stover
Bernalillo County Clerk, ENM Bootcamp ’19

Clerk Amanda López Askin
Doña Ana County Clerk, ENM ’19

Clerk Katharine Clark
Santa Fe County Clerk, ENM ’17

Clerk Naomi Maestas
Los Alamos County Clerk, ENM ’20

Treasurer Nancy Bearce
Bernalillo County Treasurer, ENM ’14

Treasurer Jennifer Manzanares
Santa Fe County Treasurer, ENM ’19

Commissioner Charlene Pyskoty
Bernalillo County Commission, District 5, ENM ’18

Commissioner Adriann Barboa
Bernalillo County Commissioner, District 3, ENM ’17

Commissioner Diana Murillo-Trujillo
Doña Ana County Commissioner, District 2, ENM ’15

Commissioner Alicia Edwards
Grant County Commissioner, District 3, ENM ’15

Commissioner Sara Scott
Los Alamos County Councilor, Position 1, ENM Bootcamp ’18

Commissioner Katherine Bruch
Sandoval County Commissioner, ENM Bootcamp ’18

Commissioner Anna Hansen
Santa Fe County Commissioner, District 2, ENM ’14

Commissioner Anna Hamilton
Santa Fe County Commissioner, District 4, ENM ’16

Commissioner Anjanette Brush
Taos County Commissioner, District 4, ENM ’19

 

Public Regulation Commission

Commissioner Cynthia Hall
PRC District 1, ENM ’15

 

Public Education Commission

Commissioner Melissa Armijo
PEC District 1, ENM ’19

Commissioner Glenna Voigt
PEC District 3, ENM ’18

 

School Board

Yolanda Cordova
APS Board of Education, District 1, ENM ’18

Elizabeth Armijo
APS Board of Education, District 6, ENM ’09

Nancy Baca
CNM Governing Board, District 5, ENM ’10

Teresa Tenorio
Las Cruces School Board, District 4, ENM ’18

Chris Bernstein
Los Alamos School Board, District 3, ENM ’18

Mara Salcido
Lovington School Board, District 3, ENM ’15

Hilda Sanchez
Roswell School Board, District 4, ENM ’17

Jody Pugh
Santa Fe Community College Board of Trustees, Position 3, ENM ’18

Carmen Gonzales
Santa Fe Public Schools Board of Education, ENM ’18

Kate Noble
Santa Fe Public Schools Board of Education, District 3, ENM ’17

M. Paulene Abeyta
To’hajiilee School Board, ENM ’17

 

Democratic Party

DPNM Chair Jessica Velasquez
Democratic Party of New Mexico, ENM Bootcamp ’18

DPNM Treasurer Rayellen Smith
Democratic Party of New Mexico, ENM ’19

Flora Lucero
Bernalillo County Democratic Party, Chair, ENM ‘19

Alexandria Piland
Sandoval County Democratic Party, Chair, ENM ‘19

 

Middle Rio Grande Conservation District

Stephanie Russo Baca
MRGCD Board Director, Position 5, ENM ‘19

 

Soil and Water Conservation District

Teresa Smith De Cherif
Valencia Soil & Water Conservation District Board Supervisor, ENM ‘14